SMDA15-7TR
Description
TVS DIODE 15V 24V 8SO
DataSheet
SMDA15-7TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:7
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1A
Power - Peak Pulse:300W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:70pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)