SLVU2.8-4TR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY ESD 2.8V SO-8
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SLVU2.8-4TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:2
Voltage - Reverse Standoff (Typ):2.8V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:20V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):30A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:5pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)