FP24-500-B
Manufacturer
Triad Magnetics
VIGOR # :
Description
PWR XFMR LAMINATED 12VA TH
Catalog
Power Transformers
DataSheet
FP24-500-B PDF
Type Description
Series:Flat Pack™
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Laminated Core
Voltage - Primary:115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max):Parallel 1A, Series 500mA
Primary Winding(s):Dual
Secondary Winding(s):Dual
Center Tap:No
Power - Max:12VA
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:63.50mm L x 50.80mm W
Height - Seated (Max):26.97mm