MF72-010D11
Manufacturer
Cantherm
VIGOR # :
Description
ICL 10 OHM 20% 3A 13MM
Catalog
Inrush Current Limiters (ICL)
DataSheet
MF72-010D11 PDF
Type Description
Series:MF72
Package:Bulk
Part Status:Active
R @ 25°C:10 Ohms
Tolerance:±20%
Current - Steady State Max:3 A
R @ Current:275 mOhms
Diameter:0.512" (13.00mm)
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Approval Agency:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CL-120A
CL-120A
ICL 10 OHM 25% 1.7A 10.16MM