DX20BF00-08
Manufacturer
Vifa (Peerless by Tymphany)
VIGOR # :
Description
TWEETER 8OHM 60W TOP PORT 86.3DB
Catalog
Speakers
DataSheet
DX20BF00-08 PDF
Type Description
Series:DX
Package:Bulk
Part Status:Active
Technology:Magnetic
Type:Tweeter
Frequency Range:2.5 kHz ~ 20.0 kHz
Frequency - Self Resonant:810Hz
Impedance:60 W
Efficiency - dBA:-
Efficiency - Testing:Top
Efficiency - Type:Round
Power - Rated:Cloth
Power - Max:Ferrite
Port Location:-
Shape:-
Material - Cone:Solder Eyelet(s)
Material - Magnet:2.598" Dia (66.00mm)
Ingress Protection:1.483" (37.66mm)