FM-24C-900L
Manufacturer
East Electronics
VIGOR # :
Description
PIEZO BUZZER
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
FM-24C-900L PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:-
Input Type:-
Voltage - Rated:24 V
Voltage Range:12 ~ 28V
Frequency:3.7kHz
Technology:-
Operating Mode:Continuous
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):92dB @ 24V, 100cm
Current - Supply:20mA
Port Location:-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Wire Lead
Termination:Wire Leads
Size / Dimension:1.622" Dia (41.20mm)
Height - Seated (Max):0.965" (24.50mm)