EMX-7TB12P
Manufacturer
East Electronics
VIGOR # :
Description
MAGNETIC TRANSDUCER
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
EMX-7TB12P PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:-
Input Type:-
Voltage - Rated:12 V
Voltage Range:9 ~ 15V
Frequency:2.7kHz
Technology:-
Operating Mode:Continuous
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):86dB @ 12V, 10cm
Current - Supply:40mA
Port Location:-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)