EMX-2T01P50A
Manufacturer
East Electronics
VIGOR # :
Description
MAGNETIC TRANSDUCER
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
EMX-2T01P50A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:-
Input Type:-
Voltage - Rated:1.5 V
Voltage Range:1.25 ~ 2.5V
Frequency:2.048kHz
Technology:-
Operating Mode:Continuous
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):70dB @ 1.5V, 10cm
Current - Supply:10mA
Port Location:-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)