BRP2407L-30
Manufacturer
International Components Corp.
VIGOR # :
Description
PIEZO TRANSDUCER, EXTERNAL DRIVE
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
BRP2407L-30 PDF
Type Description
Series:BRP2407-30
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:Transducer, Externally Driven
Input Type:Peak-Peak Signal
Voltage - Rated:30 V
Voltage Range:1 ~ 30V
Frequency:5.6kHz
Technology:Piezo
Operating Mode:Single Tone
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):90dB @ 30V, 30cm
Current - Supply:-
Port Location:Top
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Panel Mount, Flange
Termination:Wire Leads
Size / Dimension:0.921" Dia (23.40mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)