CI26P-16T40-C-1X
Manufacturer
Challenge Electronics
VIGOR # :
Description
AUD. PIEZO IND IP65 8-16V TH
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
CI26P-16T40-C-1X PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:Indicator, Internally Driven
Input Type:DC
Voltage - Rated:12 V
Voltage Range:8 ~ 16V
Frequency:400Hz
Technology:Piezo
Operating Mode:Continuous
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):95dB @ 12V, 10cm
Current - Supply:60mA
Port Location:Top
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 1.024" W (26.00mm x 26.00mm)
Height - Seated (Max):0.776" (19.70mm)