EMX-7T12SP
Manufacturer
East Electronics
VIGOR # :
Description
MAGNETIC BUZZER
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
EMX-7T12SP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:-
Input Type:-
Voltage - Rated:12 V
Voltage Range:8 ~ 16V
Frequency:2.3kHz
Technology:-
Operating Mode:Continuous
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):85dB @ 12V, 10cm
Current - Supply:30mA
Port Location:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)