FM-110A-900
Manufacturer
East Electronics
VIGOR # :
Description
PIEZO BUZZER
Catalog
Alarms, Buzzers, and Sirens
DataSheet
FM-110A-900 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Driver Circuitry:-
Input Type:-
Voltage - Rated:110 V
Voltage Range:80 ~ 120V
Frequency:2.9kHz
Technology:-
Operating Mode:Continuous
Duration:-
Sound Pressure Level (SPL):85dB @ 110V, 30cm
Current - Supply:20mA
Port Location:-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Approval Agency:-
Ratings:-
Ingress Protection:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.693" Dia (43.00mm)
Height - Seated (Max):1.291" (32.80mm)