ICS-52000
Manufacturer
TDK InvenSense
VIGOR # :
Description
MICROPHONE MEMS DIGITAL TDM OMNI
Catalog
Microphones
DataSheet
ICS-52000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:MEMS (Silicon)
Output Type:Digital, TDM
Direction:Omnidirectional
Frequency Range:50 Hz ~ 20.0 kHz
Sensitivity:-26 ±1dB @ 94dB SPL
S/N Ratio:65dB
Impedance:-
Voltage - Rated:-
Voltage Range:1.62 V ~ 3.63 V
Current - Supply:1.5 mA
Port Location:Bottom
Ratings:-
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.157" L x 0.118" W (4.00mm x 3.00mm)
Height (Max):0.043" (1.10mm)