ICS-41350
Manufacturer
TDK InvenSense
VIGOR # :
Description
MICROPHONE MEMS DIGITAL PDM OMNI
Catalog
Microphones
DataSheet
ICS-41350 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:MEMS (Silicon)
Output Type:Digital, PDM
Direction:Omnidirectional
Frequency Range:50 Hz ~ 40.0 kHz
Sensitivity:-32dB ±1dB
S/N Ratio:64dB
Impedance:-
Voltage - Rated:-
Voltage Range:1.65 V ~ 3.63 V
Current - Supply:750 µA
Port Location:Bottom
Ratings:-
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.138" L x 0.104" W (3.50mm x 2.65mm)
Height (Max):0.039" (0.98mm)