EA-21986-000
Manufacturer
Knowles
VIGOR # :
Description
MICROPHONE COND ANALOG OMNI
Catalog
Microphones
DataSheet
EA-21986-000 PDF
Type Description
Series:EA
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Electret Condenser
Output Type:Analog
Direction:Omnidirectional
Frequency Range:100 Hz ~ 5.0 kHz
Sensitivity:-59dB ±3dB @ 74dB SPL
S/N Ratio:-
Impedance:3.5 kOhms
Voltage - Rated:1.3 V
Voltage Range:-
Current - Supply:50 µA
Port Location:Top
Ratings:-
Termination:Solder Pads
Size / Dimension:0.219" L x 0.157" W (5.56mm x 3.99mm)
Height (Max):0.089" (2.26mm)