AS-7.3728-16-EXT
Manufacturer
Raltron
VIGOR # :
Description
CRYSTAL 7.3728MHZ 16PF TH
Catalog
Crystals
DataSheet
AS-7.3728-16-EXT PDF
Type Description
Series:AS
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:7.3728 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±30ppm
Load Capacitance:16pF
ESR (Equivalent Series Resistance):70 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:HC-49/US
Size / Dimension:0.447" L x 0.197" W (11.35mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.138" (3.50mm)