XM16M00000S026
Manufacturer
NextGen Components
VIGOR # :
Description
CRYSTALS 16MHZ 50PPM 20PF SMD
Catalog
Crystals
DataSheet
XM16M00000S026 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:MHz Crystal
Frequency:16 MHz
Frequency Stability:±50ppm
Frequency Tolerance:±50ppm
Load Capacitance:20pF
ESR (Equivalent Series Resistance):60 Ohms
Operating Mode:Fundamental
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:HC-49/US
Size / Dimension:0.453" L x 0.187" W (11.50mm x 4.75mm)
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)