CVS575S-500.000
Manufacturer
Crystek Corporation
VIGOR # :
Description
XTAL OSC VCSO 500.0000MHZ SNWV
Catalog
Oscillators
DataSheet
CVS575S-500.000 PDF
Type Description
Series:CVS575S
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:VCSO (SAW)
Frequency:500 MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:Sine Wave
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:-150ppm, +100ppm
Absolute Pull Range (APR):±50ppm
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):25mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.305" L x 0.200" W (7.75mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):0.098" (2.50mm)