EB13E2H2H-16.000M TR
Manufacturer
Ecliptek
VIGOR # :
Description
OSC XO 16MHZ 3.3V CMOS SMD
Catalog
Oscillators
DataSheet
EB13E2H2H-16.000M TR PDF
Type Description
Series:EB13E2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:XO (Standard)
Frequency:16 MHz
Function:Enable/Disable
Output:CMOS
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT3373AC-1E3-25NU614.000000Y
SiT3373AC-1E3-25NU614.000000Y
XTAL OSC VCXO 614.0000MHZ LVPECL
XTAL OSC XO 40.6080MHZ CMOS SMD
SiT9365AI-1B3-28N322.265625Y
SiT9365AI-1B3-28N322.265625Y
XTAL OSC XO 322.265625MHZ LVPECL
EB13E2H2H-16.000M TR
EB13E2H2H-16.000M TR
OSC XO 16MHZ 3.3V CMOS SMD