L16-50-150-6-R
Manufacturer
Actuonix Motion Devices, Inc.
VIGOR # :
Description
L16-R MINIATURE LINEAR SERVO
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
L16-50-150-6-R PDF
Type Description
Series:L16
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Linear Actuator
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:6V
RPM:-
Torque - Rated (oz-in / mNm):179.8 / 50000 (Linear)
Power - Rated:-
Encoder Type:-
Size / Dimension:-
Diameter - Shaft:0.354" (9.00mm)
Length - Shaft and Bearing:1.969" (50.00mm) - Stroke Length
Mounting Hole Spacing:4.646" (118.00mm)
Termination Style:Wire Leads with Connector
Features:RC Linear Servo
Gear Reduction Ratio:150
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C