16N78214E1001
Manufacturer
Portescap
VIGOR # :
Description
STANDARD MOTOR 10000 RPM 9V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
16N78214E1001 PDF
Type Description
Series:16N78 Athlonix
Package:Tray
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Standard
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:9VDC
RPM:10000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):0.94 / 6.6
Power - Rated:5.2W
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 0.629" Dia (16.00mm)
Diameter - Shaft:0.059" (1.50mm)
Length - Shaft and Bearing:0.295" (7.50mm)
Mounting Hole Spacing:0.354" (9.00mm)
Termination Style:Solder Tab
Features:-
Gear Reduction Ratio:-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C