L12-30-100-12-I
Manufacturer
Actuonix Motion Devices, Inc.
VIGOR # :
Description
L12-I MICRO LINEAR ACTUATOR
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
L12-30-100-12-I PDF
Type Description
Series:L12
Package:Retail Package
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Linear Actuator
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:12VDC
RPM:-
Torque - Rated (oz-in / mNm):151.07 / 42000 (Linear)
Power - Rated:-
Encoder Type:-
Size / Dimension:-
Diameter - Shaft:0.354" (9.00mm)
Length - Shaft and Bearing:1.181" (30.00mm) - Stroke Length
Mounting Hole Spacing:3.228" (82.00mm)
Termination Style:Wire Leads with Connector
Features:Integrated Controller
Gear Reduction Ratio:100
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
GEARMOTOR 3.6 RPM 24V
VM.VDC4915BK4
VM.VDC4915BK4
STANDARD MOTOR 4000 RPM 24V
28821
VIBRATION ERM MOTOR 9000 RPM 3V
L12-30-100-12-I
L12-30-100-12-I
L12-I MICRO LINEAR ACTUATOR
624 1494 3 12 RT
624 1494 3 12 RT
TOOL FOR METRI PACK 150 SLD/P2S
BC-AGS-101807
BC-AGS-101807
BOX ABS CLEAR 7.28"L X 3.94"W
KD2-4
KD2-4" X 8.625"-25
TAPE MASKING AMBER 4" X 8 5/8"