L16-140-63-12-P
Description
L16-P MICRO LINEAR ACTUATOR
DataSheet
L16-140-63-12-P PDF
Type Description
Series:L16
Package:Retail Package
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:12VDC
RPM:-
Torque - Rated (oz-in / mNm):359.69 / 100000 (Linear)
Size / Dimension:-
Diameter - Shaft:0.354" (9.00mm)
Length - Shaft and Bearing:5.512" (140.00mm) - Stroke Length
Mounting Hole Spacing:8.189" (208.00mm)
Termination Style:Wire Leads with Connector
Features:Potentiometer Feedback
Gear Reduction Ratio:63
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C