L16-30-150-12-S
Manufacturer
Actuonix Motion Devices, Inc.
VIGOR # :
Description
L16-S MINIATURE LINEAR ACTUATOR
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
L16-30-150-12-S PDF
Type Description
Series:L16
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Linear Actuator
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:12V
RPM:-
Torque - Rated (oz-in / mNm):-
Power - Rated:-
Encoder Type:-
Size / Dimension:-
Diameter - Shaft:0.354" (9.00mm)
Length - Shaft and Bearing:1.181" (30.00mm) - Stroke Length
Mounting Hole Spacing:-
Termination Style:Wire Leads with Connector
Features:Stroke Limit Switches
Gear Reduction Ratio:150
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C