17N1R78213E1
Manufacturer
Portescap
VIGOR # :
Description
STANDARD MOTOR 10000 RPM 7.5V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
17N1R78213E1 PDF
Type Description
Series:17N78
Package:Tray
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Standard
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:7.5VDC
RPM:10000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):0.754 / 5.33
Power - Rated:3.2W
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 0.669" Dia (17.00mm)
Diameter - Shaft:0.059" (1.50mm)
Length - Shaft and Bearing:0.295" (7.50mm)
Mounting Hole Spacing:0.394" (10.00mm)
Termination Style:Solder Tab
Features:-
Gear Reduction Ratio:-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
2202
GEARMOTOR 450 RPM 6V EXTD SHAFT