17N78-216E.1
Description
STANDARD MOTOR 10000 RPM 6V
DataSheet
17N78-216E.1 PDF
Type Description
Series:17N78
Package:Tray
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:6VDC
RPM:10000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):0.81 / 5.69
Power - Rated:3.6W
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 0.669" Dia (17.00mm)
Diameter - Shaft:0.059" (1.50mm)
Length - Shaft and Bearing:0.295" (7.50mm)
Mounting Hole Spacing:0.394" (10.00mm)
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C