L12-100-100-6-P
Manufacturer
Actuonix Motion Devices, Inc.
VIGOR # :
Description
L12-P MICRO LINEAR ACTUATOR
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
L12-100-100-6-P PDF
Type Description
Series:L12
Package:Retail Package
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Linear Actuator
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:6VDC
RPM:-
Torque - Rated (oz-in / mNm):151.07 / 42000 (Linear)
Power - Rated:-
Encoder Type:-
Size / Dimension:-
Diameter - Shaft:0.354" (9.00mm)
Length - Shaft and Bearing:3.937" (100.00mm) - Stroke Length
Mounting Hole Spacing:5.984" (152.00mm)
Termination Style:Wire Leads with Connector
Features:Potentiometer Feedback
Gear Reduction Ratio:100
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C