L16-140-35-6-R
Description
L16-R MINIATURE LINEAR SERVO
DataSheet
L16-140-35-6-R PDF
Type Description
Series:L16
Package:Bulk
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:6V
Size / Dimension:-
Diameter - Shaft:0.354" (9.00mm)
Length - Shaft and Bearing:5.512" (140.00mm) - Stroke Length
Mounting Hole Spacing:8.189" (208.00mm)
Termination Style:Wire Leads with Connector
Features:RC Linear Servo
Gear Reduction Ratio:35
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SERVOMOTOR 2960 RPM 32V 400W