P16-200-64-12-S
Manufacturer
Actuonix Motion Devices, Inc.
VIGOR # :
Description
P16-S MICRO LINEAR ACTUATOR
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
P16-200-64-12-S PDF
Type Description
Series:P16
Package:Retail Package
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Linear Actuator
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:12VDC
RPM:-
Torque - Rated (oz-in / mNm):323.73 / 90000 (Linear)
Power - Rated:-
Encoder Type:-
Size / Dimension:-
Diameter - Shaft:0.354" (9.00mm)
Length - Shaft and Bearing:7.874" (200.00mm) - Stroke Length
Mounting Hole Spacing:9.724" (247.00mm)
Termination Style:Wire Leads with Connector
Features:Stroke Limit Switches
Gear Reduction Ratio:64
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C