22V28-213E.201
Manufacturer
Portescap
VIGOR # :
Description
STANDARD MOTOR 10000 RPM 12V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
22V28-213E.201 PDF
Type Description
Series:22V28
Package:Tray
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Standard
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:12VDC
RPM:10000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):1.201 / 8.48
Power - Rated:4.2W
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 0.866" Dia (22.00mm)
Diameter - Shaft:0.079" (2.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.402" (10.20mm)
Mounting Hole Spacing:0.669" (17.00mm)
Termination Style:Solder Tab
Features:-
Gear Reduction Ratio:-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C