12G88-213E.1001
Manufacturer
Portescap
VIGOR # :
Description
STANDARD MOTOR 10000 RPM 4.5V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
12G88-213E.1001 PDF
Type Description
Series:12G88 Athlonix
Package:Tray
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Standard
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:4.5VDC
RPM:10000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):0.892 / 6.3
Power - Rated:2.5W
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 0.472" Dia (12.00mm)
Diameter - Shaft:0.059" (1.50mm)
Length - Shaft and Bearing:0.276" (7.00mm)
Mounting Hole Spacing:-
Termination Style:Solder Tab
Features:-
Gear Reduction Ratio:-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C