17S78-208P.1
Manufacturer
Portescap
VIGOR # :
Description
STANDARD MOTOR 10000 RPM 6V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
17S78-208P.1 PDF
Type Description
Series:17S78
Package:Tray
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Standard
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:6VDC
RPM:10000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):0.368 / 2.6
Power - Rated:2.4W
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 0.669" Dia (17.00mm)
Diameter - Shaft:0.059" (1.50mm)
Length - Shaft and Bearing:0.295" (7.50mm)
Mounting Hole Spacing:0.394" (10.00mm)
Termination Style:Solder Tab
Features:-
Gear Reduction Ratio:-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C