16N78-212P.1001
Description
STANDARD MOTOR 10000 RPM 6V
DataSheet
16N78-212P.1001 PDF
Type Description
Series:16N78 Athlonix
Package:Box
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:6VDC
RPM:10000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):0.977 / 6.9
Power - Rated:5.4W
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 0.629" Dia (16.00mm)
Diameter - Shaft:0.059" (1.50mm)
Length - Shaft and Bearing:0.295" (7.50mm)
Mounting Hole Spacing:0.354" (9.00mm)
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C