13N88-216E.1
Description
STANDARD MOTOR 10800 RPM 4.5V
DataSheet
13N88-216E.1 PDF
Type Description
Series:13N88
Package:Tray
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:4.5VDC
RPM:10800 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):0.484 / 3.42
Power - Rated:2.5W
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 0.511" Dia (13.00mm)
Diameter - Shaft:0.059" (1.50mm)
Length - Shaft and Bearing:0.244" (6.20mm)
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C