16G88-213E.1
Description
STANDARD MOTOR 8200 RPM 9V
DataSheet
16G88-213E.1 PDF
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:9VDC
RPM:8200 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):0.754 / 5.33
Power - Rated:4.5W
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 0.629" Dia (16.00mm)
Diameter - Shaft:0.059" (1.50mm)
Length - Shaft and Bearing:0.295" (7.50mm)
Mounting Hole Spacing:0.394" (10.00mm)
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C