22N28-213E.286
Manufacturer
Portescap
VIGOR # :
Description
STANDARD MOTOR 10000 RPM 9V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
22N28-213E.286 PDF
Type Description
Series:22N28
Package:Tray
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Standard
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:9VDC
RPM:10000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):1.062 / 7.5
Power - Rated:3.8W
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 0.866" Dia (22.00mm)
Diameter - Shaft:0.059" (1.50mm)
Length - Shaft and Bearing:0.295" (7.50mm)
Mounting Hole Spacing:0.472" (12.00mm)
Termination Style:Solder Tab
Features:-
Gear Reduction Ratio:-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C