13N88-110.1
Manufacturer
Portescap
VIGOR # :
Description
STANDARD MOTOR 12400 RPM 12V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
13N88-110.1 PDF
Type Description
Series:13N88
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Standard
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:12VDC
RPM:12400 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):0.471 / 3.33
Power - Rated:2.5W
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 0.511" Dia (13.00mm)
Diameter - Shaft:0.059" (1.50mm)
Length - Shaft and Bearing:0.244" (6.20mm)
Mounting Hole Spacing:-
Termination Style:Solder Tab
Features:-
Gear Reduction Ratio:-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C