VG.ECI6360DK1.PP63.1.5
Manufacturer
ebm-papst Inc.
VIGOR # :
Description
GEARMOTOR 800 RPM 48V PLANETARY
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
VG.ECI6360DK1.PP63.1.5 PDF
Type Description
Series:ECI
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Gearmotor
Motor Type:Brushless (BLDC)
Voltage - Rated:48VDC
RPM:800 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):623.3 / 4400
Power - Rated:-
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 2.480" Dia (63.00mm)
Diameter - Shaft:0.591" (15.00mm)
Length - Shaft and Bearing:1.535" (39.00mm)
Mounting Hole Spacing:2.047" (52.00mm)
Termination Style:Wire Leads
Features:-
Gear Reduction Ratio:5
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:0°C ~ 40°C