10NS61-107C.5
Manufacturer
Portescap
VIGOR # :
Description
STANDARD MOTOR 10000 RPM 3V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
10NS61-107C.5 PDF
Type Description
Series:10NS61 Athlonix
Package:Tray
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Standard
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:3VDC
RPM:10000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):0.127 / 0.9
Power - Rated:0.7W
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 0.394" Dia (10.00mm)
Diameter - Shaft:0.031" (0.80mm)
Length - Shaft and Bearing:0.220" (5.60mm)
Mounting Hole Spacing:-
Termination Style:Solder Tab
Features:-
Gear Reduction Ratio:-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C