35GLT2R82-326P.1
Manufacturer
Portescap
VIGOR # :
Description
STANDARD MOTOR 10000 RPM 24V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
35GLT2R82-326P.1 PDF
Type Description
Series:35GLT2R82
Package:Tray
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Standard
Motor Type:Brushed
Voltage - Rated:24VDC
RPM:10000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):18.7 / 132
Power - Rated:124W
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 1.378" Dia (35.00mm)
Diameter - Shaft:0.197" (5.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.492" (12.50mm)
Mounting Hole Spacing:0.866" (22.00mm)
Termination Style:Solder Tab
Features:-
Gear Reduction Ratio:-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C