VG.ECI4240BK1.EC52.1.4
Manufacturer
ebm-papst Inc.
VIGOR # :
Description
GEARMOTOR 976 RPM 24V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
VG.ECI4240BK1.EC52.1.4 PDF
Type Description
Series:ECI
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Gearmotor
Motor Type:Brushless (BLDC)
Voltage - Rated:24VDC
RPM:976 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):127.8 / 902
Power - Rated:-
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 1.654" Dia (42.00mm)
Diameter - Shaft:0.315" (8.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.984" (25.00mm)
Mounting Hole Spacing:1.417" (36.00mm)
Termination Style:Wire Leads with Connector
Features:-
Gear Reduction Ratio:4.1
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:0°C ~ 40°C