42M048C2U
Description
STEPPER MOTOR PM UNIPOLAR 12V
DataSheet
42M048C2U PDF
Type Description
Series:42M
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Permanent Magnet
Coil Type:Unipolar
Voltage - Rated:12VDC
Current Rating (Amps):230 mA
Steps per Revolution:48
Step Angle:7.5°
Accuracy:±6.66%
Torque - Holding (oz-in / mNm):9.4 / 66.2
Size / Dimension:Round - 1.650" Dia (42.00mm)
NEMA Frame Size:-
Diameter - Shaft:0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.450" (11.43mm)
Mounting Hole Spacing:1.950" (49.48mm)
Termination Style:Wire Leads
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Coil Resistance:52.4 Ohms