44M100D2B
Manufacturer
Portescap
VIGOR # :
Description
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 12V
Catalog
Stepper Motors
DataSheet
44M100D2B PDF
Type Description
Series:44M
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Permanent Magnet
Coil Type:Bipolar
Voltage - Rated:12VDC
Current Rating (Amps):-
Steps per Revolution:100
Step Angle:3.6°
Accuracy:±11%
Torque - Holding (oz-in / mNm):6.6 / 46.6
Size / Dimension:Round - 1.732" Dia (44.00mm)
NEMA Frame Size:-
Diameter - Shaft:0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.450" (11.43mm)
Mounting Hole Spacing:1.950" (49.48mm)
Termination Style:Wire Leads
Operating Temperature:0°C ~ 60°C
Coil Resistance:70 Ohms