WO-3518X-08
Manufacturer
Lin Engineering
VIGOR # :
Description
STEPPER MOTOR
Catalog
Stepper Motors
DataSheet
WO-3518X-08 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Type:-
Coil Type:Bipolar
Voltage - Rated:24VDC
Current Rating (Amps):350 mA
Steps per Revolution:200
Step Angle:1.8°
Accuracy:-
Torque - Holding (oz-in / mNm):7.5 / 52.96
Size / Dimension:Square - 1.390" x 1.390" (35.30mm x 35.30mm)
NEMA Frame Size:14
Diameter - Shaft:0.197" (5.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.591" (15.00mm)
Mounting Hole Spacing:1.023" (26.00mm)
Termination Style:Wire Leads
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
Coil Resistance:8.5 Ohms