
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Permanent Magnet |
| Coil Type: | Bipolar |
| Voltage - Rated: | 24VDC |
| Current Rating (Amps): | 600 mA |
| Steps per Revolution: | 48 |
| Step Angle: | 7.5° |
| Accuracy: | - |
| Torque - Holding (oz-in / mNm): | 17.6 / 124 |
| Size / Dimension: | Round - 1.650" Dia (42.00mm) |
| NEMA Frame Size: | - |
| Diameter - Shaft: | 0.118" (3.00mm) |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.472" (12.00mm) |
| Mounting Hole Spacing: | 1.950" (49.48mm) |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Operating Temperature: | - |
| Coil Resistance: | 7 Ohms |
| Features: | Round Shaft |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 |
Current price of PM42L-048-HHC9 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
STEPPER MOTOR PM UNIPOLAR 12V
STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
CRYSTAL 22.6600MHZ 7PF SMD
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 24V
PELTIER OT08,08,F0,0303,11,W2.25
FINE DUST FILTER F7 2S/ZS4V (10)