PM25S-075-050
Manufacturer
Lin Engineering
VIGOR # :
Description
PERMANENT MAGNET STEPPER MOTOR
Catalog
Stepper Motors
DataSheet
PM25S-075-050 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Type:-
Coil Type:Bipolar
Voltage - Rated:12VDC
Current Rating (Amps):0.5 A
Steps per Revolution:48
Step Angle:7.5°
Accuracy:-
Torque - Holding (oz-in / mNm):2.2 / 15.7
Size / Dimension:Round - 0.984" Dia (25.00mm)
NEMA Frame Size:-
Diameter - Shaft:0.079" (2.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.394" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing:1.260" (32.00mm)
Termination Style:Wire Leads with Connector
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
Coil Resistance:6 Ohms