42M048C1B
Manufacturer
Portescap
VIGOR # :
Description
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 5V
Catalog
Stepper Motors
DataSheet
42M048C1B PDF
Type Description
Series:42M
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Permanent Magnet
Coil Type:Bipolar
Voltage - Rated:5VDC
Current Rating (Amps):550 mA
Steps per Revolution:48
Step Angle:7.5°
Accuracy:±15%
Torque - Holding (oz-in / mNm):11.9 / 84
Size / Dimension:Round - 1.650" Dia (42.00mm)
NEMA Frame Size:-
Diameter - Shaft:0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.450" (11.43mm)
Mounting Hole Spacing:1.950" (49.48mm)
Termination Style:Wire Leads
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Coil Resistance:9.1 Ohms