SW GP560/10-15 AT
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
SWITCH REED SPST-NO 1A 125V
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
SW GP560/10-15 AT PDF
Type Description
Series:GP560
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:10 ~ 50AT
Release Range:6 ~ 21AT
Current - Switching:1A (AC/DC)
Voltage - Switching AC:125 V
Voltage - Switching DC:100 V
Power - Rated:10VA
Operate Time:0.6 ms
Release Time:0.1 ms
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:Axial
Length - Overall:2.126" (54.00mm)
Size - Body:0.091" Dia x 0.559" L (2.30mm x 14.20mm)
Height Above Board:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Capacitance:0.2 pF
Current - Carry:1.5A (AC/DC)