ORD 228VL/10-15 AT
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
SWITCH REED SPST-NO 500MA 100V
Catalog
Magnetic, Reed Switches
DataSheet
ORD 228VL/10-15 AT PDF
Type Description
Series:ORD
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:10 ~ 15AT
Release Range:-
Current - Switching:500mA (AC/DC)
Voltage - Switching AC:100 V
Voltage - Switching DC:100 V
Power - Rated:10W
Operate Time:0.4 ms
Release Time:0.05 ms
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:Axial
Length - Overall:1.744" (44.30mm)
Size - Body:0.087" Dia x 0.551" L (2.20mm x 14.00mm)
Height Above Board:-
Operating Temperature:-
Capacitance:0.3 pF
Current - Carry:1A (AC/DC)