PMC-1401T1015
Description
STANDARD SMD REED SWITCH PITCH 1
DataSheet
PMC-1401T1015 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Glass Body
Circuit:SPST-NO
Operate Range:10 ~ 15AT
Release Range:5 ~ 20AT
Current - Switching:1A (AC/DC)
Voltage - Switching AC:140 V
Voltage - Switching DC:200 V
Power - Rated:10W
Operate Time:0.4 ms
Release Time:0.5 ms
Mounting Type:Surface Mount
Termination Style:Axial
Length - Overall:0.768" (19.50mm)
Size - Body:0.559" L x 0.098" W x 0.118" H (14.20mm x 2.50mm x 3.00mm)
Height Above Board:-
Operating Temperature:-60°C ~ 155°C
Capacitance:0.5 pF
Current - Carry:1.2A (AC/DC)